W AO i w całym Ośrodku Brama Grodzka - Teatr NN wciąż się coś dzieje. Poniższy dział jest miejscem które ma za zadanie choć w kilku słowach to zdokumentować.Co poniedziałek od 4 kwietnia do 13 czerwca 2005 roku w Trybunale Koronnym w Lublinie uczniowie z gimnazjów i liceów spotykali się z osobami ważnymi dla idei społeczeństwa obywatelskiego.
Wśród zaproszonych gości były m.in.: profesor Janusz Wrona; Danuta Kuroń, współzałożycieka Uniwersytetu Powszechnego im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach; profesor Zbigniew Hołda, członek zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka; Henryk Wujec, członek Komitetu Obrony Robotników, uczestnik obrad Okrągłego Stołu; profesor Stanisław Michałowski, dziekan wydziału politologii UMCS; Irena Dzierzgowska, edukator Unii Europejskiej, współautorka reformy edukacji.Uzupełnieniem spotkań AO były warsztaty na których można było, m.in. dowiedzieć się jak skutecznie realizować swoje marzenia czy lepiej czytać wiersze.

Warsztaty odbywały się w siedzibie Akademii od kwietnia do czerwca.Aby przybliżyć mieszkańcom Lublina współczesną historię miasta, w zabytkowym trolejbusie zaaranżowaliśmy muzeum. I ruszyliśmy w miasto. W środku można było wysłuchać nagranych relacji i obejrzeć przezentację zdjęć.

Trolejbus stał na placu Litewskim w niedzielę 22 maja 2005 roku. Odwiedził również gimnazjum nr 8 (23 maja) i Zespół Szkół nr 5 (24 maja).Najpierw rozdawliśmy w autobusach książki. Później na słupach ogłoszeniowych, zamiast wieszać kolejne komercyjne plakaty, naklejaliśmy wiersze. Wszystko po to, by uczcić dni książki. Akcję współorganizowaliśmy z teatrem "40 i 4 Schody Od Nieba".

Akcja miała miejsce na początku kwietnia 2005 roku.W tym roku po raz pierwszy Akademia Obywatelska włączyła się w prace nad przygotowaniem warsztatów dziennikarskich odbywających się co roku w III L.O. im. Unii Lubelskiej.

Warsztaty odbyły się na początku kwietnia 2005 roku.Aby dokładniej opisać to, co dzieje się w Akademii, powołaliśmy "Opornik - Gazetę Obywatelską". Pierwszy numer ukazał się 28 marca 2005 roku. Ostatni, trzynasty, 31 sierpnia 2005 roku.
Więcej w dziale "Opornik".Historia Mówiona to zbiór relacji naocznych świadków ważnych dla historii miasta wydarzeń. Ideę HM zapoczatkował Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN". Ludzie dzielą się swoimi wspomnieniami, refleksjami. To ocalanie historii pojedynczych.
Projekt HM jest realizowany od kwietnia 1998 roku w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN".Nieukrywamy, że jesteśmy miłośnikami twórczości Stanisława Bareji. Dlatego też zorganizowaliśmy minipokaz jego filmów. Był to rzeczywiście pokaz na miarę naszych możliwości...Dni odchodzenia i śmierci Jana Pawła II były wielkim wydarzeniem społecznym - dla wielu przeżyciem pokoleniowym. Na ulicach Lublina gromadziły się tłumy zamyślonych, rozmodlonych ludzi.
Książkę-dokument, dotyczacy tamtych dni, stworzyli wolontariusze z Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" i Centrum Duszpasterstwa. Całość powstała w czerwcu 2005 roku.Akcja wagon.lublin.pl była pomysłem na uczczenie Lubelskiego Lipca '80. Na miesiąc wsiedliśmy do wagonu i ruszyliśmy w Polskę z przesłaniem - zanim był Gdańsk, ludzie łączyli się, strajkowali i narażali w całym kraju, w Lublinie oczywiście też.
Więcej na stronie wagon.lublin.pl.Od maja 2005 roku współpracujemy z dziewczynami z The Mur. The Mur ma na celu wspieranie młodych poetów z gimnazjów i liceów, którzy piszą do szuflady.