Strona główna > Warto poczytać > Archiwum Opornika > Numer 29 (2/2008)

Bookmark and Share

WIĘCEJ NIŹ FILMY

Piotr Choroś (2008-03-07)


Totalitarny system lat 80-tych w NRD spacyfikował rodzący się kontrkulturowy ruch breakdance i hip-hop. W ciągu kilku lat hip hopowców przekształcono z wrogów systemu wyłapywanych przez Stasi w dobrze opłacane grupy tańca akrobatycznego występujące przed Erichem Honeckerem na pochodzie pierwszo-majowym. Pokazuje to niesamowity dokument „TO MY ” niemieckiego reżysera Nico Raschicka. To tylko jeden z ponad trzydziestu filmów, jakie zobaczymy od 4 do 7 marca w Lublinie.

W tych dniach po raz szósty grupa wolontariuszy organizuje w Lublinie Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie. Daje nam to okazję do zobaczenia ZA DARMO unikatowych produkcji z całego świata. Oprócz wspomnianego TO MY niewątpliwie hitami festiwalu będą filmy „Istnienie” oraz „The Weather Underground”. Pierwszy jest niezwykłym filmem o przemijaniu, zapisem zmagań z nieuleczalną chorobą aktora Jerzego Nowaka. Postanowił on zagrać ostatnią w swym życiu rolę. Pierwszoplanową. Reżyser filmuje formalności pozostawiania przez aktora śladu po sobie w postaci preparatów medycznych, na które postanawia oddać swoje ciało. Film jest obrazem stawania się „już nie człowiekiem a tylko ciałem”.
The „Weather Underground” to nominowany do Oscara dokument o legendarnej grupie terrorystycznej z USA. Jej członkowie zaczynali od pokojowych demonstracji sprzeciwu wobec wojny w Wietnamie. Skończyli na serii zamachów bombowych na budynki FBI i odbiciu z więzienia dr Timothy’ego Leary’ego. FBI nigdy nie wpadło na ich trop.
Aara... I niespodzianka dla czytających do końca. Zwróćcie uwagę na filmy wyświetlany 7 marca o 18:00 w Ośrodku „Brama Grodzka - Teatr NN”. W tym roku dostał Oskara za najlepszy dokument.
Z uwagi na to, że jest to najprawdopodobniej ostatnia szansa zobaczenia tych filmów grzechem i zaniedbaniem byłoby przejście obok festiwalu. Niestety filmy te nie są dostępne na torrentach, soulseekach i innych znanych nam wynalazkach.

Festiwal objazdowy jest częścią Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS odbywającego się w grudniu w Warszawie. Poza Lublinem odbędzie się on także w Chełmie, gdzie jest organizowany w Chicago Cafe przez Stowarzyszenie Miasteczko od 10 do 16 marca.