Strona główna > Projekty > Projekty

Bookmark and Share

Punkt Wsparcia Antydyskryminacyjnego

Kinga Kulik (2016-11-19)

Doradzamy | Monitorujemy | Współpracujemy | Dzielimy się wiedzą | Wspieraj
 

Chcemy, żeby Lublin był miastem wolnym od dyskryminacji.

Doradzamy
Od dwóch lat prowadzimy Punkt Wsparcja Antydyskryminacyjnego. Zgłaszają się do nas m.in. osoby doświadczające przemocy oraz dyskryminacji w dostępie do usług ze względu na stopień sprawności i narodowość, zagrożone eksmisją, osoby, których prawa pracownicze naruszono. Wysłuchujemy historii. Upewniamy się czy mamy do czynienia z dyskryminacją. Kontaktujemy się z instytucjami i organizacjami, które mogą rozwiązać problem. Asystujemy na policji, w sądzie oraz w innych instytucjach. Udzielamy podstawowej informacji prawnej. Pomagamy uzyskać porady prawne. Przygotowujemy pisma. Wpłynęło do nas ok. 30 spraw indywidualnych.

Przed spotkaniem prosimy o wcześniejszy kontakt.
Telefon: 605 731 868
e mail: kinga.kulik@hf.org.pl


Monitorujemy
Niemal każde zgłoszenie pokazuje problem ogólny. Więcej osób może znaleźć się w podobnej sytuacji, jeżeli nie będzie rozwiązań systemowych. Jedną z takich spraw, która do nas trafiła, jest doświadczenie przemocy psychicznej i ekonomicznej przez kobietę ze strony męża. W ciągu najbliższych miesięcy chcemy sprawdzić, jak policja reaguje w sytuacji, gdy sprawcą przemocy jest zatrudniony tam funkcjonariusz_ka. Czy są procedury, a jeżeli tak, w jaki sposób działają.


Współpracujemy
Podstawową potrzebą klientów_ek oraz Homo Faber jest wsparcie prawne. Sprawy, jakimi się zajmujemy są bardzo różne. Czasem wystarczy rozmowa albo pisemna interwencja, a niekiedy sprawa trafia do sądu. Współpracujemy z Centrum Pro Bono, które od ponad roku pomaga osobom, które zgłaszają się do Punktu. Jest to współpraca międzymiastowa, co ma swoje ograniczenia. Zachęcamy kancelarie prawnicze w Lublinie do współpracy z nami. Chcemy wspólnie przeciwdziałać dyskryminacji i pomagać ludziom egzekwować ich prawa.

Uczymy się od najlepszych. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, Fundacja Curt Watch Polska oraz Centrum Pro Bono podpowiedzą nam jak organizować wsparcie prawne, żeby osoby doświadczające dyskryminacji mogły dochodzić swoich praw.

Mamy partnerstwo z Fundacją Pozytywnych Zmian, która wspiera kobiety doświadczające przemocy. Pomogą nam przygotować monitoring oraz wprowadzać rekomendacje zmian, żeby przemoc w rodzinie przestała być sprawą prywatną, a kobiety otrzymywały wsparcie właściwych instytucji.


Dzielimy się wiedzą
Zapraszamy studentów_ki prawa i administracji na wolontariat w Punkcie Wsparcia Antydyskryminacyjnego. Przez 12 lat uczyłyśmy się – i nadal uczymy się - jak przeciwdziałać dyskryminacji. Chcemy dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem.

Prowadzimy lubelski portal antydyskryminacyjny, na którym znajdują się podstawowe informacje, jak radzić sobie z dyskryminacją – www.hf.org.pl/antydyskryminacja.

Organizujemy m.in. szkolenia antydyskryminacyjne. Zapoznaj się z nasza ofertą szkoleniową – http://hf.org.pl/ao/index.php?id=2094.


Wspieraj
Uważasz, że trzeba przeciwdziałać dyskryminacji? Chcesz, żeby osoby, które jej doświadczają mogły dochodzić swoich praw? Chcesz, żeby w Lublinie istniało miejsce, do którego można się zgłosić o pomoc? Wspieraj!

Ustaw na swoim koncie zlecenie stałe. Przekaż np.: 20 zł, 50 zł, 100 zł lub inną kwotę. W tytule wpisz "antydyskryminacja".
Opisane działania są możliwe dzięki dotacji Fundacji im. St. Batorego. Dofinansowanie mamy do czerwca 2017 roku. Już teraz zbieramy środki na kontynuację Punktu Wsparcia Antydyskryminacyjnego (wynagrodzenie doradcy_zyni, koszty telefonu i kopiowania, czynsz).


Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy