Strona główna > Warto poczytać > Archiwum Opornika > Numer 31 (4/2008)

Bookmark and Share

MODNIE I ETYCZNIE

Magdalena Kawa (2008-04-15)

W kwietniu w Akademii mówimy o etycznej konsumpcji. Polska Akacja Humanitarna poświęca temu zagadnieniu dużo więcej czasu. Realizowany przez nią projekt "Modnie i etycznie" stawia sobie za cel podniesienie świadomości na temat warunków, w jakich szyte są nasze ubrania oraz uświadomienie nam, jaki wpływ na warunki życia mieszkańców Globalnego Południa mają wielkie koncerny odzieżowe. Projekt ma też przyczynić się do polepszenia warunków życia osób pracujących w fabrykach odzieżowych.

Co ty możesz zrobić? Nie ma szybkiego rozwiązania i łatwego rozwiązania.

Poniżej kilka propozycji:

• wybieraj mądrze - Zastanów się, skąd pochodzą twoje ubrania. Czy można ufać firmie, że zadbała o przestrzeganie praw pracownika w szyjących dla niej fabrykach?

• wspieraj kampanie na rzecz praw pracowników - Działa już wiele kampanii mających na celu poprawę sytuacji pracowników w branży tekstylnej. Aktywiści wywierają nacisk na koncerny odzieżowe, wspierają związki zawodowe pracowników, piszą do rządów swoich państw i rządów w krajach produkujących odzież. Ty też możesz się włączyć te akcje!

• szanuj pracę ludzi - Przy kolejnych zakupach zastanów się, czy faktycznie potrzebujesz nowych ubrań. Może te stare są jeszcze w dobrym stanie i odrobina kreatywności może sprawić, że znowu zaczną ci się podobać. Szanuj pracę tych, którzy je uszyli.

• wywieraj nacisk na firmy - Siłą, z którą najbardziej liczą się koncerny odzieżowe, jest głos ich klienta. Pozwól im go usłyszeć. Pisz, pytaj, pokaż, że obchodzi cię sytuacja ludzi szyjących twoje ubrania.

• pamiętaj o środowisku - Jeśli możesz, wybieraj odzież szytą z bawełny organicznej. W ten sposób wspierasz ekologiczne rozwiązania przy uprawie bawełny i oszczędzasz światu ton szkodliwych pestycydów.

• dowiedz się więcej - Dowiedz się więcej na temat tego, co dzieje się w fabrykach odzieżowych i co ty możesz zrobić, żeby tę sytuację poprawić.

Możesz się zaangażować w akcje prowadzone przez Clean Clothes Campaign - www.cleanclothes.org - W Polsce zaangażować się pomoże ci Koalicja KARAT - www.kobietypraca.org/fairplay


Na twoje wsparcie czekają:

• "pilne apele" - przyłącz się do kampanii wysyłania listów, e-maili do firm odzieżowych, winnych przewinieniom w stosunku do swych pracowników. Takie akcje dotyczą zazwyczaj konkretnych spraw.

• petycje kierowane do markowych firm odzieżowych, aby zwrócić ich uwagę na nadużycia oraz kwestie sprawiedliwych warunków pracy.

Indywidualnie możesz też:

• zapytać swoje ulubione firmy, czy kontrolują swój proces produkcji, czy zwracają uwagę na to, w jakich warunkach wyprodukowana jest ich odzież.

• zorganizować akcję propagującą idee świadomych wyborów konsumenckich i etycznych ubrań w swojej lokalnej społeczności.

• wziąć udział w wydarzeniach "Modnie i etycznie".
Więcej informacji na stronie: http://www.modnieietycznie.pl


Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy