Strona główna > Warto poczytać > Archiwum Opornika > Numer 37 (10/2008)

Bookmark and Share

FAIR TRADE

Magdalena Kawa (2008-11-15)


Więcej fotek w galerii
Strona 4
Więcej fotek w galerii
W tym roku Tydzień Edukacji Globalnej obchodzimy w dniach 17-23 listopada. W ramach tego wydarzenia w całym kraju odbywa się wiele spotkań, dyskusji, pokazów filmowych. Wiele z nich będzie poświęconych odpowiedzialnej konsumpcji, ruchowi Fair Trade.

Z każdym rokiem wzrasta świadomość konsumencka, coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że idąc po kawę czy czekoladę do sklepu, mogą codziennie, choć w minimalny sposób, poprawić warunki życia mieszkańców najbiedniejszych państw świata.
Ty także możesz to zrobić. W Lublinie jest kilka miejsc, gdzie można kupić żywność ze znaczkiem Fair Trade*. Są to między innymi takie sklepy jak: Supermarket Delima w Galerii Plaza, Supermarket E. Leclerc, Tesco, a także Staropolska Galeria Smaku przy ul. Krakowskie Przedmieście 41/14. Szerszą ofertę można znaleźć w internecie (np. na stronie www.sklep.sprawiedliwyhandel.pl)

*Międzynarodowy znak Fair Trade przyznawany jest przez organizacje zrzeszone w FLO - Fairtrade Labeling Organizations International. Produkt z tym znakiem spełnia kryteria określone przez FLO. Są to: spełnienie standardów Międzynarodowej Organizacji Pracy, równe warunki dla kobiet i mężczyzn, sprawiedliwe wynagrodzenie pracowników, ustalenie uczciwej ceny za produkty, określone standardy ekologiczne.
 


W tym tygodniu w Lublinie w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej odbywają się między innymi następujące wydarzenia:

Wieczór dla Globalnego Południa
19 listopada (środa), godz. 17.00 w ACK "Chatka Żaka". Spotkanie dyskusyjno-filmowe na temat pomocy (także poprzez handel) dla krajów Globalnego Południa. W programie:
- dyskusja na temat polskiej pomocy w kontekście raportu organizacji pozarządowych pt. "Polska Pomoc Zagraniczna 2007"
- filmowa prezentacja działań Polskiej Zielonej Sieci realizowanych w Ghanie na terenach wiejskich (Polska Pomoc)
- prezentacja materiałów, toreb, obrusów i zasłon z batiku, farbowanych i szytych przez kobiety z dwóch stowarzyszeń powstałych w Ghanie w ramach polskiej pomocy
- pokaz filmu "Life and Debt" - prawda o Jamajce
Organizatorzy: Towarzystwo dla Natury i Człowieka, Polska Zielona Sieć.

Birma, Chiny, Tybet a prawa człowieka
21 listopada, (piątek), godz. 18.00 w ACK "Chatka Żaka”" Sylwia Gil-Indolog ze Stowarzyszenia "Solidarność Polsko-Birmańska" opowie o sytuacji w Birmie.
22 listopada, (sobota), godz. 14.00, także w "Chatce Żaka" Donata Trapkowska z Fundacji "Sam Dżub Ling" będzie mówiła o sprawach Tybetu, zaś Piotr Cykowski z Fundacji "Inna Przestrzeń" opowie o Chińskiej Republice Ludowej.
Po spotkaniu odbędzie się dyskusja o biedzie i ubóstwie na świecie, którą poprowadzi dr Justyna Laskowska-Otwinowska.
Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa zdjęć z Birmy, Timoru Wschodniego, Tybetu, Indii i Chin.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Ekologiczne "Dla Ziemi", ACK "Chatka Żaka".

Spotkania 21 i 22 listopada odbywają się w ramach projektu '"Problemy Azji a realizacja Milenijnych Celów Rozwoju na przykładzie wybranych państw", który jest realizowany w ramach konkursu "Edukacja Rozwojowa" Fundacji Edukacja dla Demokracji i jest współfinansowany w ramach programu Polskiej Pomocy Zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2008 roku.

Tydzień Edukacji Globalnej (TEG) to coroczna międzynarodowa akcja edukacyjna. Ideą TEG jest zapoznanie m.in. młodych ludzi z wyzwaniami i problemami współczesnego świata, kształtowanie wśród nich postaw sprzyjających ich rozwiązywaniu, respektujących różnorodność kulturową oraz umiejętność porozumiewania się z ludźmi wywodzącymi się z różnych kultur. Inicjatywy Tygodnia mają przyczynić się do pobudzenia aktywności młodych ludzi na rzecz bardziej sprawiedliwego świata, ukazywać konkretne możliwości zaangażowania i uświadomić im w tym kontekście odpowiedzialność za własne działania.Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy